HISTORIA FIRMY TRIMBLE

Gdy w 1978r, w położonym w Dolinie Krzemowej Los Altos Charlie Trimble i dwóch innych byłych pracowników Hewlett-Packarda zakładało firmę Trimble nie zdawali oni sobie sprawy, że właśnie tworzą podwaliny pod rozwój całego przemysłu. Od początku swojego istnienia Trimble skupiał się na rozwijaniu innowacyjnych produktów dla pozycjonowania i nawigacji.

Na początku firma opierała swoje produkty na technologii LORAN, naziemnym systemie nawigacji i lokalizacji, a głównym ich odbiorcą był rynek nawigacji morskiej. W tym samym czasie Stany Zjednoczone zaczęły tworzyć światowy system nawigacji satelitarnej nazwany Global Positioning System (GPS). W roku założenia firmy Trimble wystrzelono pierwszego satelitę GPS, NavStar. GPS miał wtedy wyłącznie wojskowe zastosowania.

Charliego Trimbla zaintrygował stworzony przez Departament Obrony system pozycyjny, w którym 24 krążące po orbitach satelity umożliwiały ustalenie położenia każdego punktu na ziemi z niezwykłą precyzją. Zdając sobie sprawę z ogromnego potencjału nowej technologii, Charlie i pozostali założyciele firmy postawili sobie cel rozwinąć niedojrzałą technologię GPS, którą kupili od Hewlett-Packarda.

Dzięki skupieniu się na rozszerzeniu możliwości GPS przez tworzenie innowacyjnych produktów firma Trimble przyczyniła się do gwałtownego rozwoju profesjonalnych, konsumenckich i wojskowych zastosowań systemu GPS. Połączenie GPS i innych technologii takich jak bezprzewodowa transmisja danych spowodowało pojawienie się nowych rynków i możliwych zastosowań systemu GPS. W 1982 roku Trimble wyprodukował pierwszy na świecie komercyjny odbiornik GPS (do celów naukowo-badawczych i geodezyjnych). Wkrótce systemu GPS zaczęli używać marynarze do określania bieżącej prędkości i położenia statków zwiększając ich nawigacyjne możliwości.

W latach 1984-1988 Trimble znacznie powiększył gamę swoich produktów, zarówno dla zastosowań naukowych i badawczych jak i dla rynku nawigacji morskiej. Następne dwa lata były okresem gwałtownego rozwoju, gdy Trimble otrzymał pierwszy z ponad 700 amerykańskich i zagranicznych patentów z zakresu zaawansowanej technologii GPS, które uczyniły GPS niezwykle przydatnym w wielu dynamicznych rozwiązaniach i na wielu komercyjnych rynkach. W tym czasie Trimble zyskał dostęp do tych rynków poprzez zakup innych firm.

W 1989 Trimble kupił dział Systemów Nawigacyjnych od firmy TAU Corporation i zaczął rozwijać technologię różnicowych pomiarów GPS (DGPS). Rok później firma Trimble zrobiła kolejny krok w kierunku zdobywania nowych rynków kupując Datacom Software Research Ltd. z Nowej Zelandii co umożliwiło poszerzenie oferty o nowe produkty z zakresu oprogramowania dla geodezji i GIS. Wczesne lata dziewięćdziesiąte były niezwykłym okresem w historii firmy. W 1990 r. Trimble jako pierwsza firma zajmująca się technologią GPS weszła na amerykańską giełdę NASDAQ (ozn. TRMB). W tym czasie firma kontynuowała innowacyjne wysiłki, np. Trimble była wśród pierwszych firm, które zintegrowały GPS z technologiami komunikacyjnymi umożliwiając użytkownikom nie tylko precyzyjne pozycjonowanie ale również dzielenie się informacja i jej przesyłanie w tym samym czasie. W 1992 roku Trimble rozwinęła technologię pomiarów w czasie rzeczywistym – RTK (real-time kinematic) pozwalającą na ciągły, precyzyjny pomiar GPS. Była to prawdziwa rewolucja dla geodetów od tej pory sprzęt GPS umożliwiał im pomiary topograficzne, tyczenie i uaktualnianie danych systemów GIS.

W czasie następnych kilku lat Trimble bardzo szybko rozwinął technologię GPS. W 1994 firma wyprodukowała pierwszy tak mały odbiornik GPS, że zmieścił się na karcie PC. Rok później Trimble wprowadził pierwszy sensor ‚plug and play’ do laptopów i minikomputerów.

W roku 2000 Trimble przejął firmę Spectra Precision Group, lidera technik pozycyjnych dla geodezji, budownictwa i rolnictwa. Dzięki temu zakupowi Trimble zyskał nowoczesne narzędzia w technologiach pozycjonowania, które są uzupełnieniem dla GPS, włącznie z tachimetrami, laserami i innymi urządzeniami optycznymi i elektronicznymi. W tym samym roku Trimble nabył spółkę Tripod Data Systems (TDS), wiodącego producenta oprogramowania i sprzętu do zbierania danych w geodezji, budownictwie i GIS. Oba przejęcia były częścią strategicznej misji Trimbla określania i przeobrażania sposobów w jakie wykorzystuje się informacje o położeniach obiektów.

W marcu 2003 Trimble Corporation wraz z Nikon Corporation założyły spółkę (joint venture) Nikon-Trimble Co Ltd., z siedzibą w Tokio. Obie firmy mają w niej po 50% udziałów. Celem nowej spółki jest projektowanie i produkcja instrumentów geodezyjnych tachimetrów elektronicznych, teodolitów i innych. W Japonii NikonTrimble Co. dystrybuuje zarówno instrumenty Nikona jak i Trimbla, łącznie z produktami GPS i stacjami servo. Poza Japonią Trimble stał się wyłącznym dystrybutorem instrumentów geodezyjnych Nikona. Instrumenty te poszerzają zakres produktów oferowanych przez Trimbla i wzmacniają jego pozycję rynkową.

Od początku swego istnienia GPS urósł do wielomiliardowego przemysłu stwarzając setki tysięcy miejsc pracy, a firma Trimble jest niekwestionowanym liderem rozwoju tego rynku poprzez opatentowaną technologię oraz niezawodne i innowacyjne produkty. Żeby uzmysłowić sobie jak daleko zaszedł rozwój odbiorników GPS trzeba przypomnieć sobie, że pierwszy geodezyjny odbiornik GPS był wielkości sporej lodówki i kosztował ok. 100 000 dolarów. Dzisiejsze odbiorniki mogą być tak małe, że kilka z nich łatwo zmieścimy na ręce, a ich cena wynosi tylko 100 dolarów. Dzisiaj, gdy technologie komputerowe, standardy telekomunikacyjne i oprogramowanie zmieniają się tak szybko Trimble pozostaje w czołówce łącząc informacje z GPS i innych technologii pozycjonowania z innymi źródłami i rodzajami danych.